1 Berlini fal lebontásának emléknapján Német Miklós szereplésének visszhangja
Magyarországot nem nemzeti ,hanem MSZP-s nemzetközi pártfelfogásban képviselte.
A Berlini-fal megnyitásának emlékünnepségén a szimbolikus dominó-fal lebontásának egyik elindítója Német Miklós akkori miniszterelnök volt a lengyel Lech Walenza mellett. Ez a kiemelkedően megtisztelő felkérés Magyarországnak szólt, a magyar népnek, s nem Német Miklósnak mint állampolgárnak, s az országnak a Berlini fal lebontásában való meghatározó történelmi szerepét kívánta ily módon is kihangsúlyozni, és elismerni.
Német Miklós –híven múltjához- itt sem tudott azonban felemelkedni önmagán s kibújni kommunista bőréből, mint ahogyan erre elvbarátai sem képesek a hazai politikai élet minden-napjaiban. Ugyanis Lech Walenza a saját nyelvén szólalt meg és mondott üdvözlő köszöntést, pedig bizonyára tud perfekt németül Danzig-i lakós révén.
Megdöbbentő volt, és az ország megalázását jelentette, hogy Német Miklós angolul, és nem magyarul beszélt. Szégyelte hazáját, vagy a magyar nyelvet, amelyről Tellér Ede Corvin-láncos atomtudós úgy nyilatkozott: "Egy nyelv van, az a magyar" ? Dehát ilyen a kommunisták magyarsága, hazaszeretete, identitása, ami azután természetesen kivetül és megjelenik az MSZP kormányzásának nemzet-rontó csődpolitikájában, és persze az ország teljes kiszolgáltatottá tételében is. Tökéletesen illik ide Lucifer mondása az Ember tragédiájából: "Nem adhatok mást csak mi lényegem"
Gróf Endre közgazdász Pécs
Reflektáció Papp Sándor Dávid fenti internetes hozzászólására
Elismerés Papp Sándor Dávidnak, hogy Német Miklós angolul mondott beszédével kapcsolatos véleményemet –akarata ellenére- áttételesen visszaigazolta. Bizalmaskodó (tegeződő szóhasználat) és személyeskedő hozzászólásában ugyanis a cikk tartalmi megállapításainak elutasítását azzal indokolta, miszerint
„A nemzetközi részvétellel zajló ünnepségen olyan nyelven illik beszédet mondani, amit a jelenlévők többsége megért”.
Ön szerint tehát ez volt az egyedüli oka Német Miklós angol nyelvű megszólalásának s nem azok a nyelvhasználat mögötti politikai hovatartozásból fakadóan akár tudatos, vagy tudatalatti politikai motivációk, amelyek Kovács László volt MSZP-s külügyér „Merjünk kicsik lenni” felhívásában pártpolitikai programjelleggel már el is hangzottak.
Csakhogy a jelenlévők többsége német volt, hisz az ünnepség Németországban zajlott, ezért az Ön logikáját követve akkor éppen németül kellett volna beszélni, s nem tolmácson keresztül szólni angolul az ünneplő többséghez ,pláne, mivel –mint amint Ön mondja- Német Miklós széles spektrum nyelvtudása ezt lehetővé is tehette volna.
Akkor hát mégis miért angolul szólalt meg ? Erre próbált a cikk egyfajta magyarázatul szolgálni.
Gróf Endre közgazdász
|