11. MSZP-s kpviselet a nyugdjasok ellen
A Magyar Nyugdjasok Egyeslete az MSZP rdekt s nem a nyugdjasokt kpviselte. Ellene volt a 14.-ik havi jutalomjelleg nyugdjfolystsnak. Ht gy fest egy MSZP veznylet rdekkpviselet. A Pcsi Recski Szvetsg tiltakozsa olvashat
Magyar Nyugdjasok Egyesleteinek
Orszgos Szvetsge
Jankovits Gyrgy elnk
Hatrozottan tiltakozunk az ellen az llsfoglalsa ellen, - mely szerint ellenzi a 14-ik havi nyugdj bevezetst , s ehhez kapcsoltan a statisztikai rtelm teljes foglalkoztatsa val trekvst - mert llsfoglalsa ellenkezik mind a mr nyugdjban lvk, mind a nyugdjkorhatrt kzeltk rdekeivel , st mg a kltsgvets rdekeivel is.
gy vljk, hogy n szereptvesztsben van, vagy ppen most jtsza valdi szerept ? Mltjt , s benne MSZP-s ktdst tekintve , ezen utbbi ltszik a valsznbbnek !
Szakmai hozzrtsre nnl nem lenne ildomos apelllni , de gy ltszik a fenti ktdse miatt jzan megtlsre sem, st a nyugdjas trsadalom legnagyobb sajnlatra, mg a megbzats-bl ktelezn fakad rdekvdelemre sem szmthatunk, pedig ppen ezrt kerlt az elnki szkbe.
Mert ht milyen alapon veti el a 14-ik havi nyugdj bevezetst ? Flti a kltsgvetst, vagy inkbb sokallja a nyugdjasoknak jut sszeget. ?
Kijelentsnek erklcsi abszurditsa egyrtelm , ezrt csupn annak szakmai tarthatatlansgt kvnjuk feltrni az albbiak szerint.
A 14-iki havi nyugdj –csakgy mint a 13-ik havi- „ jutalmazs” jelleg , amelyet ilyen megfontolsbl kapnnak a nyugdjasok . Hasonl a munkavllalkhoz , azzal a nagyon lnyeges klnbsggel , hogy ez a fajta kln juttats nem szolgl egyttal a ksbbi nyugdjemelsek alapjul is .
Ezzel szemben az MSZP javaslata , mely szerint ha az 55 ves munkanlkli nyugdjasok korengedmnyes nyug-djba mehetnnek, annak
az egynre gyakorolt kihatsa a kvetkez lenne.
Nagyon alacsony nyugdjra , a teljes nyugdj 60 %-ra szmthatnnak , s a mostani keresetk rtke mint nyugdj-alap elinflldna a nyugdjkorhatr idejig.
Kevs lenne a szolglati idejk , gy a nyugdjkorhatr elrse utn e miatt sem szmthatnnak elfogadhat elltsi sszegre , s egsz htralv letkben ilyen alacsony nyugdjbl kellene tengdnik;
rdekk teht az, hogy minl tbben munkba llhassanak , hogy egyrszt megfelel jvedelemhez juthassanak addig is amg elrik a nyugdjkorhatrt, msrszt pedig hogy egyttal magasabb nyugdjalapot is biztosthassanak nyugdjas veikhez.
Trsadalmi kihatsa pedig :
megnvekedne a nyugdjasok szmarnya , s a kifizetend sszeg ,ugyanakkor cskkenne a nyugdjalapot kpez befizetsek mrtke , s havonta lland kifizetssel terheln a kltsgvetst.
Az MSZP javaslata teht nveln a nyugdjkifizetsek sszegt s cskkenten a trsadalombiztostsi befizetsi lehetsgek szmt , mikzben konzervln az ellts nagyon alacsony szintjt.
n teht nemcsak a nyugdjasok , de a kltsgvets, vagyis az egsz trsadalom rdekei ellen is llst foglalt.
Mindezek miatt sajnlattal kell megllaptanunk, hogy nem kpes kpviselni a nyugdjas trsadalmat MSZP-s ptktdse miatt . Ezrt az lenne az egyedli erklcss tette , ha tadn az elnki tisztsget olyannak , aki nem prtpolitikai megbzatsnak , hanem nzetlen rdekkpviseleti feladatnak tekinten az elnki tisztsget.
Pcs, 2006 februr 15.
Alrs : Pecst s Recski Szvetsg elnke s tbb tagja
|