|
17, Gyurcsány-kormány 56-os "drótkefe" emlékműve
Az emlékműnek titulált vascső csoport semmiféle vizuális emlékezést nem indukál az 1956-os forradalommal kapcsoatosan. Ha mégis rá akarunk erőszakolni valamit, valamiféle képzettársítást, az akkor csak az akasztófa lehetne.
Kormányemlékmű az 50 éves Forradalomra
Az 56-os Forradalom félévszázados évfordulója alkalmával a Gyurcsány Kormány által felállítani tervezett emlékmű különböző képzeteket indukál a megkérdezett emberekben , - amit a Magyar Demokrata hetilap utcai közvélemény kutatása is igazolt - , de egy sem akadt olyan, akinek a bemutatott képekről az 56-os Forradalom jutott volna az eszébe.
A tervezett emlékmű tehát semmiféle közvetlen vizuális kapcsolatba nem hozható a győztes 56-os Forradalommal és Szabadságharccal , mivel nem fejezi ki annak lényegét , a gyűlölt kommunista rendszer megdöntését ; az ÁVO terrorjától megszabadult , szabaddá vált embert ; és nem fejezi ki a szovjet elnyomás elutasítását sem. Nem jeleníti meg a kommunista terror alól felszabadult győztes nép erőtől sugárzó örömét és boldogságát , ahogyan birtokba veszi és magasba emeli azt a zászlót, amelynek lyukas közepe a hazai kommunista , és a külső szovjet elnyomás alóli magyar szabadság visszanyerését jelképezte. Tehát
a forradalmat , annak nemzeti oldalát nem szimbolizálja .
Akkor mégis mit fejezhet ki , mire utalhat ilyen rejtett módon a vasrudakkal , annak egyre szükülő mennyiségével , és közben növekvő méretével ?
Csak úgy juthatunk el 56-os összefüggéséhez , ha a kapcsolódást a barikád magyarság ellenes és nemzetáruló olda-láról keressünk , mégpedig Gyurcsány kijelentésére támaszkodva , mely szerint a Forradalom mindenkinek mást jelent .
Igen ,valóban mást ! A forradalom híveinek a szabadságot, a barikád másik oldalán a megtorlást. S mivel a tervezett emlékmű a forradalom nemzeti oldalát nem fejezi ki, akkor annak szimbolikáját az elnyomás, a megtorlás oldaláról kell keresnünk. Így juthatunk arra a meg-állapításra, hogy a kommunista elnyomók forradalomba betöltött szere-pének, a megtorlásnak kívánnak álcázott módon emléket állítani . Ugyanis a vasrudakat akasztófákként könnyen asszociálhatjuk , amelyek félelemkeltést, elrettentést , megtorlást fejeznek ki, talán éppen az alábbi értelmezésben .
A tervezett emlékmű elején , ezek a két méteres vasoszlopok , (szimbolikus bitófák) , még csak fenyegetést, megrettentést fejeznek ki. A szélesen terpeszkedő vasoszlopok sokasága utal az 56-os forradalmi tömegekre, akik-nek irányába ez a fenyegetés szól.A fenyegetettség itt még csak azt jelenti, hogy befogni a szájat, csendben maradni, meghunyászkodni , hogy megúsz- ható legyen a megtorlás.
Aztán egyre nagyobbak lesznek a vasoszlopok , ezek a szimbolikus bitófák , s ahogyan egyre nő a méretük , úgy szűkül is a mennyiségük , így szimbolizálva azon , már kisebb tömegeket, akiket letartóztatással börtönökbe vetettek, vagy internáló táborokba hurcoltak .
És végül összeszűkül és egyre nő a képletes bitófák mérete , s emelkedik az ég felé mutatva , szimbolizálni azokat , akiknek nemzet és hazát szerető ártatlan lelkük az ég felé szállt kivégzésük után.
Hát legfeljebb ezt fejezi ki, ezzel kapcsolódhat ez a „Forradalmi drótkefe.” 56-hoz.
Elképzelhető, hogy ilyesfajta aljas gondolat szülte ezt a vascsőhalmazt.
Ezek után pedig egyáltalán nincs mit csodálkozni azon, hogy ezt az „emlékművet” akarják ránk erőszakolni, velünk minden áron elfogadtatni . És mi készteti őket ilyen sunyi tettre ? A választ Madách adja meg Lucifer szájából „ Nem adhatok mást , csak mi lényegem”
Pécs, 2006 január .
Gróf Endre
közgazdász
a nemzeti helytállásért 56-os Emléklap tulajdonosa
| |