34. Az Afganisztni hbor katona halottainak s szerepvllalsunknak minstse
A krds felvetse nem szksgtelen, mert ennek kellene eldntenie, hogy egy felkrt orszg csatlakozik-e vagy sem egy hborhoz. A vonatkoz terminus technicus szerint csak a honvd hborban meghaltak lehetnek hsk, msok csak ldozatok. Teht mi leteket "ldozunk" az USA hdt hborirt. Milyen magyar honvdelem rdekben ? A W TO megtmadsa egy tltsz casus belli.
(Hozzszls)
Torkos Matild „Afganisztni zskutca” cm alatt a Magyar Nemzet 2010 szept.2.-i szmban megjelent rsa rtelmetlen ldozatnak minstette a kzelmltban elhunyt magyar katonk hallt, s ennek kapcsn felvetette, hogy az orszggylsnek foglalkozni kellene az afga-nisztni szerepvllalsunk fellvizsglatval.
A cikk tbb brl s egyetrt vlemnyt induklt az jsg hasbjain, melyekhez kapcso-ldva taln nem rdektelen kiss mlyebbre nylni politikai elktelezettsg mellzsvel a vlemny megfogalmazshoz.
Csupn a gtlstalanul fegyverknt hasznlt szoksos rasszista, antiszemita s fasiszta jelzk nvdelmi elhrtsa cljbl szksges eleve kijelenteni az ab ovo, mindenek felett ll morlis igazsgot, hogy emberileg sajnlatos s fjdalmas minden katonahall is fggetlen attl, hogy melyik oldalt rinti, s attl is, hogy az a hbor indokolt-e, s milyen gazdasgi, politikai avagy trtnelmi clt szolgl.
A katonahall trsadalmi minstse azonban mr nem fggetlen attl, hogy a tmad, az agresszor ; vagy a megtmadott, a vdekez fl szempontjbl kerl-e megfogalmazsra. s attl is fgg, hogy melyik fl katonjrl van sz.
Annak eldntse teht, hogy egy katonahallt tnylegesen hsnek, vagy csak ldozatnak lehet-e, kell-e ( itt a nmet „soll” kifejezs lenne a legmegfelelbb) tekinteni, a fenti szempon-tok motivljk.
Igazsgos hbor csak a vdekez hbor lehet –ide rtve a kzvetlen tmadsi veszlyt megelzt is-, amely nemcsak igazsgos, de elsdleges hazafias ktelessg is. Az afganisztni hbor azonban semmikppen nem sorolhat ebbe a fogalmi krbe a NATO oldalrl mert:
1. az azta mr tbb helyen s formban megfogalmazott llts szerint a WTO szkhzak megtmadsa nem volt ms, mint „casus belli”, azaz hbors ok, amely kellett ahhoz, hogy az USA hbort indthasson vilguralma kiterjesztshez, s jabb nyersanyag forrsok megszerzshez.
Hogy tnylegesen errl volt sz, rvid altmasztsknt
- idgzem Helsinki Sonomat finn lapban megjelent rst: „szeptember 11-n a WTO tornyok leomlsnak napjn, mintegy ngyezer zsid valls tisztvisel nem ment be dolgoz-ni az pletben lv munkahelyre. Vajon mi dolguk lehetett akkor, s ki igazolta tvolmara-dsukat” (Magyar Vilg 2001 okt-nov)
- John Kelly angol kpvisel miutn bejelentette, hogy msnap felfedi bizonytkait a WTO megtmadsval kapcsolatosan, msnap reggel ngyilkos lett.(Kb. ugyangy, mint az olajszktssel kapcsolatosan egy-kt rendrtiszt nlunk)
- ahhoz mr fantzia sem kell, hogy hogyan lehetett egy ngyszzszor ngyszz alapterlet pletet tbb szz kilomterrl, kzel hangsebessggel szguld replgppel,
az USA bmulatos fejlettsg feldertse mellett, gyakorlatlan piltkkal, terrorista pnik kzepette eltallni. stb.
2. Milyen veszlyt jelenthet a tbb ezer kilomter tvolsgra fekv Afganisztn a maga fejletlensgvel az USA-ra ?
A fentiek szerint teht mi egy igazsgtalan, egy hdt cl hbort tmogatunk, gy azt hsies tettnek nyilvntani semmikppen nem lehet.
Az rtelmez kzisztr szerint „Hsies hall a hborban a hazrt , vagy veszlyes helyzetben a kzssgrt elszenvedett hall .” Persze a veszlyes helyzetet elidz sajt maga nem lehet hs, ha belehal.
A fentiek szerint az Afganisztnban meghalt katonk nem hsk, hanem az USA vilguralmi trekvseinek ldozatai.
Bizony itt lenne az ideje, hogy fellvizsgljuk ennek az agresszv hbornak a tmogatst, nemcsak a tovbbi ldozatok okn, nemcsak annak erklcstelen, elfogadhatatlan jellege s clja, de a magyar lakossgot slyt anyagi terhei miatt is.
A NATO pedig nem hdt hbork indtsra szervezdtt, hanem vdelmi feladatokra.
Az pedig, hogy az ENSZ megszavazta az amerikai agresszit, csupn a fennll hatalmi tnyezk kvetkezmnye, s nem a tnyleges helyzet.
Egybknt minden ilyen felvets esetn nknytelenl is bekattannak azok a hatrozatok, amelyek szma mr elrte a kb. 140-et, de egy sem kerlt vgrehajtsra. Ezek kzl legjelentsebb a 242-es hatrozat, amely Izraelt ktelezte az 1967-es hbort kveten az eredeti hatrokra val visszavonulsra.
.i. Ha pedig a Fld nyugati fltekjnek szervilizmusa bennnket is „ktelez” bizonyos rszvtelre, akkor a Kormny legfeljebb tegye lehetv az USA-nak zsoldosok toborzst sajt „szakllukra”, ahhoz a hborhoz, amely nemcsak az llamterrorizmust jelenti, de megnyerhetetlen is.
2010 szept.8
Grf Endre kzgazdsz
|