|
35 Az Afganisztán-i háború nem önvédelem, gyarmatszerzés
Csak egy elbutított jenkinek tudják beadni az Al Kaida rombolást. Az USA háborúkból, lázadások szításából profitál, az tartja életben. Ehhez mi miért járulunk hozzá ? Muszáj ? De akkor se ilyen módon.
Hozzászólás
Nagyon sajnálatos, hogy ezen újabb USA háborúban napról-napra halnak meg oda vezényelt katonák, fejezik be életüket, vagy válnak nyomorékká egy, számuk-ra teljesen „értelmetlen” háborúban.
Az értelmetlen kifejezést abban az összefüggésben használom, hogy ennek a háborúnak nincs semmiféle erkölcsi alapja, mert nem szolgálja az ország védelmét, és nem irányul elrabolt területek vissza-szerzésére sem, ami indokolttá tehetné fiatal életek feláldozását a hazáért.
Újabb érdekszférák létesítéséről van ugyanis szó, melyhez meg kellett rendezni egy casus bellit (háborús ok), a 2004-es szept.11-i világkereskedelmi központ repülős támadást, amire hivatkozva háborút lehetett indítani Afganisz-tán ellen. Itt már nem lehetett eljátszani a vegyi fegyver mesét mint Irakban, hathatósabb okot kellett keresni. (Megjegyzés: itt hányszoros indoka lenne a „Nürnbergi” szindrómának? )
Ebben nem az a megdöbbentő, hogy egy állam okot kreál a háború megindítá-sához, mert valamiféle anyagi előnyt, érdeket másképpen nem tudna érvényre juttatni. A történelem tele van ilyen esetekkel. Az USA-t érintően pedig semmi meglepő sincs ebben, hiszen az amerikai gazdaságot a hadiipar, a dollár nemzet-közi egyeduralma, és a meghódított területekről „begyűjtött” jövedelem tartja életben. (A II.világháborút követően több mint 20 háborút indított eddig)
Hanem
az a szervilizmus az igazán megdöbbentő és mélységesen elitélendő, amely az ENSZ és a háborúkhoz csatlakozó államok részéről tapasztalható.
Mert hát,
az nem igaz, hogy a döntéshozók nem tudják, hogy nem lehet hangsebességgel száguldó, repülési gyakorlattal nem rendelkező, alig ismert géptípust, terrorista körülmények között, kiemelkedő színvonalú légvédelem és figyelési rendszer mellett több száz kilométeres távolságból rávezetni egy négyszázszor négyszázas területű építményre!
Ebben a háborúban is a mindkét felet érintő emberáldozatok mélységes sajnálatán túl az a borzalmas, hogy kihalni látszik az államokat vezető kormányok és nem-zetközi szervezetek erkölcsi tartása, felelőssége, s csak a saját anyagi érdekei azok, amik döntéseiket, állásfoglalásaikat nemzetközi vonatkozásban is vezérlik. Kiveszni látszik a humánum, s viszi az emberiséget egyik háborúból a másikba, egyik népirtásból a másikba, s teszik tönkre földünket a gátlástalan haszonszerzés jegyében.
Ebben az erkölcsi fertőben a magyar kormány ugyanúgy jelen van.
Bár az ország a tejes nyomor felé csúszik le három millió éhezővel, kétségbeejtő egészségügyi ellátással, a munkanélküliség , a multinacionális cégek, a bankok , a külföldi hitelek fojtogató szorításában, de arra vannak milliárdjaink, hogy az USA terrorizmusellenes szlogenbe bújtatott terjeszkedő politikáját tízmilliárdokkal támogassuk. Sőt még USA rabok befogadását is vállaljuk a mégnagyobb szervilizmus dicsőségére, miközben "hálából" nemzeti jellegű kormányunk megdön- tésén fáradoznak .
A jövő kormánya vessen véget ennek az elfogadhatatlan állapotunknak.
Átmeneti megoldásként -erkölcsileg ugyan nem-, de talán elfogadható kompromisszum lehetne az, ha felajánlanánk azt a lehetőséget az USA-nak, hogy idegen légiósokat toborozzon katonai részvé-telünk helyett.
Gróf Endre közgazdász
| |