34. Az Afganisztáni háború katona halottainak és szerepvállalásunknak minősítése
A kérdés felvetése nem szükségtelen, mert ennek kellene eldöntenie, hogy egy felkért ország csatlakozik-e vagy sem egy háborúhoz. A vonatkozó terminus technicus szerint csak a honvédő háborúban meghaltak lehetnek hősök, mások csak áldozatok. Tehát mi életeket "áldozunk" az USA hódító háborúiért. Milyen magyar honvédelem érdekében ? A W TO megtámadása egy átlátszó casus belli.
(Hozzászólás)
Torkos Matild „Afganisztáni zsákutca” cím alatt a Magyar Nemzet 2010 szept.2.-i számában megjelent írása értelmetlen áldozatnak minősítette a közelmúltban elhunyt magyar katonák halálát, és ennek kapcsán felvetette, hogy az országgyűlésnek foglalkozni kellene az afga-nisztáni szerepvállalásunk felülvizsgálatával.
A cikk több bíráló és egyetértő véleményt indukált az újság hasábjain, melyekhez kapcso-lódva talán nem érdektelen kissé mélyebbre nyúlni politikai elkötelezettség mellőzésével a vélemény megfogalmazásához.
Csupán a gátlástalanul fegyverként használt szokásos rasszista, antiszemita és fasiszta jelzők önvédelmi elhárítása céljából szükséges eleve kijelenteni az ab ovo, mindenek felett álló morális igazságot, hogy emberileg sajnálatos és fájdalmas minden katonahalál is független attól, hogy melyik oldalt érinti, és attól is, hogy az a háború indokolt-e, és milyen gazdasági, politikai avagy történelmi célt szolgál.
A katonahalál társadalmi minősítése azonban már nem független attól, hogy a támadó, az agresszor ; vagy a megtámadott, a védekező fél szempontjából kerül-e megfogalmazásra. És attól is függ, hogy melyik fél katonájáról van szó.
Annak eldöntése tehát, hogy egy katonahalált ténylegesen hősnek, vagy csak áldozatnak lehet-e, kell-e ( itt a német „soll” kifejezés lenne a legmegfelelőbb) tekinteni, a fenti szempon-tok motiválják.
Igazságos háború csak a védekező háború lehet –ide értve a közvetlen támadási veszélyt megelőzőt is-, amely nemcsak igazságos, de elsődleges hazafias kötelesség is. Az afganisztáni háború azonban semmiképpen nem sorolható ebbe a fogalmi körbe a NATO oldaláról mert:
1. az azóta már több helyen és formában megfogalmazott állítás szerint a WTO székházak megtámadása nem volt más, mint „casus belli”, azaz háborús ok, amely kellett ahhoz, hogy az USA háborút indíthasson világuralma kiterjesztéséhez, és újabb nyersanyag források megszerzéséhez.
Hogy ténylegesen erről volt szó, rövid alátámasztásként
- idgézem Helsinki Sonomat finn lapban megjelent írást: „szeptember 11-én a WTO tornyok leomlásának napján, mintegy négyezer zsidó vallású tisztviselő nem ment be dolgoz-ni az épületben lévő munkahelyére. Vajon mi dolguk lehetett akkor, és ki igazolta távolmara-dásukat” (Magyar Világ 2001 okt-nov)
- John Kelly angol képviselő miután bejelentette, hogy másnap felfedi bizonyítékait a WTO megtámadásával kapcsolatosan, másnap reggel öngyilkos lett.(Kb. ugyanúgy, mint az olajszőkítéssel kapcsolatosan egy-két rendőrtiszt nálunk)
- ahhoz már fantázia sem kell, hogy hogyan lehetett egy négyszázszor négyszáz alapterületű épületet több száz kilométerről, közel hangsebességgel száguldó repülőgéppel,
az USA bámulatos fejlettségű felderítése mellett, gyakorlatlan pilótákkal, terrorista pánik közepette eltalálni. stb.
2. Milyen veszélyt jelenthet a több ezer kilométer távolságra fekvő Afganisztán a maga fejletlenségével az USA-ra ?
A fentiek szerint tehát mi egy igazságtalan, egy hódító célú háborút támogatunk, így azt hősies tettnek nyilvánítani semmiképpen nem lehet.
Az értelmező kéziszótár szerint „Hősies halál a háborúban a hazáért , vagy veszélyes helyzetben a közösségért elszenvedett halál .” Persze a veszélyes helyzetet előidéző saját maga nem lehet hős, ha belehal.
A fentiek szerint az Afganisztánban meghalt katonák nem hősök, hanem az USA világuralmi törekvéseinek áldozatai.
Bizony itt lenne az ideje, hogy felülvizsgáljuk ennek az agresszív háborúnak a támogatását, nemcsak a további áldozatok okán, nemcsak annak erkölcstelen, elfogadhatatlan jellege és célja, de a magyar lakosságot súlytó anyagi terhei miatt is.
A NATO pedig nem hódító háborúk indítására szerveződött, hanem védelmi feladatokra.
Az pedig, hogy az ENSZ megszavazta az amerikai agressziót, csupán a fennálló hatalmi tényezők következménye, s nem a tényleges helyzeté.
Egyébként minden ilyen felvetés esetén önkénytelenül is bekattannak azok a határozatok, amelyek száma már elérte a kb. 140-et, de egy sem került végrehajtásra. Ezek közül legjelentősebb a 242-es határozat, amely Izraelt kötelezte az 1967-es háborút követően az eredeti határokra való visszavonulásra.
Ú.i. Ha pedig a Föld nyugati féltekéjének szervilizmusa bennünket is „kötelez” bizonyos részvételre, akkor a Kormány legfeljebb tegye lehetővé az USA-nak zsoldosok toborzását saját „szakállukra”, ahhoz a háborúhoz, amely nemcsak az államterrorizmust jelenti, de megnyerhetetlen is.
2010 szept.8
Gróf Endre közgazdász
|